HPE Blog, Poland
1758105 Członkowie
3483 Online
108868 Rozwiązania
Nowy artykuł
PiotrDrag

Dot.: HPE sadzi drzewa, czyli akcja „Milion drzew z HPE” i gospodarka obiegu zamkniętego

HPE Go Green.jpg

HPE, jako firma IT, jest w pełni świadoma wpływu technologii na zmiany klimatu. Gospodarka zrównoważonego rozwoju i dbanie o środowisko stoją w awangardzie wartości firmy. Stąd też z wielkim entuzjazmem pracownicy i partnerzy HPE Polska przeprowadzają akcję „Milion drzew z HPE”, w ramach której firma HPE zobowiązała się do posadzenia ogromnej ilości nowych drzew na terenie Polski.

Kampania „Milion drzew z HPE” czyli dlaczego HPE sadzi drzewa?

Kampania spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem na rynku, co pokazała wysoka aktywność na mediach społecznościach. Oficjalna część kampanii odbyła się między 1. września 2020 a 30. kwietnia 2021 roku. W jej ramach pod uwagę była brana ilość pojemności dyskowej w sprzedanych w tym okresie macierzach HPE (np. Primera, Nimble Storage, StoreOnce, MSA, SimpliVity itp.). I tak za każdy 1 TB pojemności dyskowej, HPE zobowiązała się do posadzenia 1 sadzonki drzewa. Obostrzenia związania z pandemią uniemożliwiły posadzenie drzew na wiosnę 2021, stąd „wielkie sadzenie” odbędzie się na wiosnę 2022 r.

Wyniki akcji okazały się rewelacyjne, w czym wielka zasługa klientów, kupujących macierze HPE, jak też sprzedających je partnerów. W wymienionym okresie, klienci HPE zakupili ponad 55PB pojemności dyskowej!

Przełożyło się to na ponad 110000 sadzonek (po uwzględnieniu dodatkowych przeliczników za zakup wybranych linii produktowych). Zasadzenie takiej liczby drzew przełoży się w przyszłości na usunięcie z powietrza 658 tys. kg CO2!

Współpraca z SGGW

W ramach programu HPE weszło we współpracę i partnerstwo ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Efektem tej działalności jest wielowymiarowawymiana doświadczeń. IT ma coraz większy wpływ na każdą gałąź gospodarki, w tym zarówno na szkolnictwo wyższe, jak i na ochronę środowiska, czy zarządzanie lasami. Najbardziej namacalnym rezultatem współpracy jest właśnie pomoc SGGW w wiosennym sadzeniu wielkiej ilości młodych drzew na terenie należącym do uczelni w Rogowie pod Łodzią. Natomiast już na jesieni 2021 r. na terenie kampusu SGGW odbyło się symboliczne sadzenie, w którym udział wzięli przedstawiciele kierownictwa HPE i SGGW.

sadzenie SGGW.jpg

Go Green with HPE SGGW 1.jpg

 Symboliczne sadzenie drzew na kampusie SGGW

Zachęcam również do obejrzenia filmiku opisującego współpracę HPE i SGGW.

Wprowadzenie do gospodarki obiegu zamkniętego wraz z HPE Financial Services

Zobaczmy teraz, w jaki sposób HPE przyczynia się do osiągnięcia założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Po pierwsze, odpowiednie praktyki zarządzania łańcuchem dostaw zapewniają ciągłość najnowszych technologii i zwiększają bezpieczeństwo organizacji. Dzięki odpowiedniemu podejściu do zarządzania aktywami, firmy i instytucje mają zawsze najbardziej wydajne i dobrane do potrzeb rozwiązania IT.

Po drugie, zrównoważone decyzje w zakresie rozwiązań IT umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni, energii i zasobów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania IT. Tu HPE wraz z partnerami dysponuje zarówno odpowiednią wiedzą, doświadczeniem jak i wachlarzem rozwiązań pozyskiwania IT (np. HPE GreenLake czy leasing), co pozwala dobrać optymalne dla klienta rozwiązanie. Podstawowym założeniem jest pozyskiwanie tylu zasobów IT, ile naprawdę potrzebujemy, celem uniknięcia tzw. przeskalowywania środowiska IT. Dzięki temu zarówno obniżamy długoterminowe koszty utrzymania infrastruktury IT, jak też zmniejeszamy negatywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż fizycznie znacznie mniej sprzętu jest zainstalowane, czym obniżamy zużycie energii.

Po trzecie, odpowiedzialne zarządzanie polityką zwrotów urządzeń zatrzymuje surowce w obiegu i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Tu ramię finansowe HPE Financial Services dysponuje szeregiem narzędzi, o których trochę więcej poniżej.

circular economy.jpg

 Schemat zarządzania aktywami IT w HPE wg zasad gospodarki obiegu zamkniętego

HPE partnerem w odpowiedzialnym podejściu do środowiska

HPE Financial Services to nie tylko finansowe ramię HPE, które umożliwia sfinansowanie niemal każdego rozwiązania IT (nie jest ograniczone tylko do rozwiązań HPE). Po zakończeniu okresu finansowania, HPE może odebrać stary sprzęt i dostarczyć nowy (za który płatność może zostać odroczona dając czas na spokojną migrację). Jest to bardziej zrównoważony model działania i krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. HPE odpowiada za recycling oraz remarketing zużytego sprzętu, dzięki czemu zasoby naturalne są wykorzystywane w maksymalnym stopniu.

HPE daje drugie życie produktom IT, dzięki czemu oszczędza zasoby naturalne zatrzymując w obiegu gospodarczym większość już wykorzystanych. Lwia część komponentów i surowców użytych do wyprodukowania sprzętów HPE wraca do obiegu lub jest poddana procesowi odzyskiwania. Skala tej działalności jest naprawdę ogromna, idąca w miliony produktów rocznie.

Program odkupu starej infrastruktury

HPE Financial Services wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów również w kwestii utylizacji starego, niepotrzebnego już sprzętu oferując wkup tegoż. Tu również mamy dwie formy tego programu, tzw. “Take-out“ - finansowane z wartości rynku wtórnego starych produktów oraz tzw, “Asset Upcycling Program” - globalne bieżące rozwiązanie do zwrotu urządzeń IT w dwóch obszarach: „Workplace” i „Datacenter”. Więcej szczegółów o tym programie można przeczytać tutaj.

Razem można więcej

Utarty, niemniej jednak, jakże prawdziwy to slogan. Działając wspólnie, HPE z partnerami i klientami jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego w Polsce i na całym świecie. Mówimy przecież o ogromnej skali działalności wielkiej korporacji, jaką jest Hewlett Packard Enterprise, jak też dziesiątek tysięcy klientów i partnerów HPE. Kampania „Milion drzew z HPE” jest tylko jedną z cegiełek w tej budowli o nazwie „gospodarka obiegu zamkniętego”, w której, tak naprawdę, stawiamy dopiero fundamenty.

O autorze

PiotrDrag

HPE Storage Category Manager for Poland. Passionate about primary storage, data protecion, public Cloud, scale out storage systems and Internet of Things.

Komentarze

Super inicjatywa!